Якою б не була Влада, а громадськість повинна мати можливості для її контролю. І чим більше цих інструментів у громадськості тим якісніші послуги може отримувати громада та доносити своє бачення до вирішення місцевих проблем.

Одним із засобів який може в цьому допомогти є Громадська експертиза – складова механізму управління державою, який забезпечує проведення громадськістю (громадські організації, спілки, благодійні і релігійні організації, недержавні засоби масової інформації) оцінки діяльності органів виконавчої влади, ефективності прийняття і виконання такими органами рішень, підготовку пропозицій щодо розв’язання суспільно значущих проблем для їх врахування органами виконавчої влади у своїй роботі.

Як це працює на прикладі:
Перший крок Громада відправляє запит до міської влади на проведення експертизи з питання яке її цікавить.
Другий Виконавча влада видає наказ про сприяння та надає запитувану інформацію
Третій Громада опрацьовує отриману інформацію аналізує її та оформляє відповідні експертні пропозиції.
Четвертим кроком буде оприлюднення Владою пропозицій від громадськості, опрацювання їхніх пропозицій та надання відповіді громадськості щодо результатів експертизи.
Пятим заключним кроком буде реалізація Владою проектів щодо яких проводилась експертиза з урахуванням пропозицій від громади.

Застосування громадської експертизи позитивно впливає на роботу місцевої влади та на співпрацю з громадою міста. Також цей інструмент є вигідним для міської влади та забезпечує ряд завдань які можна реалізувати застосовуючи його а саме:
залучення громадян до формування та реалізації проектів міської ради
залучення експертів для вирішення нагальних проблем
оцінка ефективності роботи влади та внесення пропозицій щодо збільшення її
встановлення пріоритетів діяльності та подальше коригування їх
бачення громади при вирішенні піднятих питань при реалізації проектів міської ради

Для забезпечення функціонування механізму громадської експертизи потрібно щоб міською радою було прийнято відповідне Положення. При чому це питання суто “політичної волі” оскільки необхідний проект нормативно правового документу вже розроблено, і одного разу він вже навіть виносився на голосування в сесійну залу, де проте, не зібримав достатньої кількості голосів підтримки з боку депутатів.

Коаліція Реформ Богуславщини звертається до депутатського корпусу Богуславська міська рада з проханням сформувати робочу групу, яка приведе проект положення про “Громадську експертизу” до компромісного варіанту, який задовільнить всі депутатські фракції. Зі свого боку експерти КРБ готові надати відповідний супровід в розробці документу, адже чим більше існуватиме інструментів для комунікації між владою та громадою, тим оперативніше і якісніше ми зможемо змінювати своє місто на краще.