На 49 сесії Богуславської міської ради, яка відбулась 29-го жовтня 2018 року, розглядалось звернення державної судової адміністрації України про безоплатну передачу об’єкта нерухомого майна за адресою вул.Франка 29а (будівля суду) з комунальної власності територіальної громади в державну власність судової адміністрації, для подальшого використання Богуславським районним судом. Було прийнято рішення відмовити на дане звернення та не передавати приміщення в державну власність на безоплатній основі.

Розуміючи важливість даної ситуації для мешканців міста Богуслав, ми звернулись до Адміністрації районного суду та до виконавчого комітету Богуславської міської ради з метою отримання їх позиції по даному питанню. В момент публікації даного матеріалу виконавчий комітет Богуславської міської ради підтвердив лише намір надати коментарі на позицію адміністрації суду, але не підготував власну позицію. У зв’язку з цим ми повідомляємо що готові розмістити матеріали Богуславської міської ради в наступному номері нашого видання. Матеріал подається без редагування
Кому належить приміщення?

З матеріалів випуску районної газети “Вісті Богуславщини” за 03.11.2018 року № 82 Богуславському районному суду Київської області стало відомо про розгляд на останній сесії Богуславської міської ради питання щодо безоплатної передачі з комунальної власності територіальної громади міста Богуслав, Державній судовій адміністрації України у державну власність об’єкта нерухомого майна – недобудованої будівлі по вул. І Франка, 29 А в м. Богуслав, 1/3 частини якого на сьогоднішній день займає Богуславський районний суд Київської області.

Значна кількість присутніх на сесії депутатів проголосували за відмову у здійсненні такої передачі, врахувавши той факт, що у власності Богуславського районного суду вже перебуває приміщення, яке знаходиться в м. Богуслав по вул. Корольова, 17.

З метою доведення до громадськості законних підстав для перебування районного суду та здійснення ним своєї діяльності саме в приміщенні по вул. І Франка, 29 А, та які замовчуються Богуславською міською радою, розповімо деякі факти.

З 1960 року Богуславський народний суд займав приміщення в м. Богуслав по вул. Корольова, 17, 1955-1957 років забудови, загальною площею  206,8 кв. м з господарськими спорудами на земельній ділянці загальною площею 340 кв. м. В цьому приміщенні було обладнано 5 робочих кабінетів та одна прохідна зала для очікування відвідувачів та проведення судових засідань.

У зв’язку з тим, що існуюче приміщення суду не відповідало вимогам щодо здійснення правосуддя та неможливо було здійснити його реконструкцію, головою суду Бакуменком А.С. й було розпочато діяльність, направлену на отримання нового приміщення. За узгодженням з тодішнім керівництвом Богуславського району для розташування суду було обрано об’єкт незавершеного будівництва “Санепідемстанція” по вул. І Франка, 29 А в м. Богуслав.

Будівництво даного об’єкту велося за рахунок коштів Фонду ліквідації аварії на ЧАЕС. Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у 1997 році 1/3 частину незавершеної будови СЕС було передано в розпорядження народного суду.

Саме за кошти Управління юстиції в Київській області (всі акти виконаних робіт районним судом направлялися для оплати до управління) адміністративним способом, за ініціативи на той час голови суду Бакуменка А.С., було виконано цілий ряд будівельних робіт, а саме: зроблено шатрову покрівлю, обладнано робочі кабінети, архівні приміщення та чотири зали судових засідань, підведені інженерні мережі: електричну проводку, водопостачання, водовідведення, теплопостачання та оздоблювальні роботи. Виконання зазначених робіт підтверджується «Сметным расчетом на окончание строительства 1/3 части санэпидемстанции переоборудованной под нарсуд в г. Богуславе» від 1997 року, великою кількістю актів про виконання будівельних робіт, а також технічним паспортом від 1999 року.

Після завершення цих робіт з 20 серпня 1999 року Богуславський районний суд Київської області займає 1/3 частину приміщення об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція» в м. Богуслав по вул. Франка 29 А.

Відповідно до інформаційно-аналітичної довідки Державної судової адміністрації України за 2010 рік Богуславський районний суд – один з двох судів Київської області, а їх – двадцять вісім, займає приміщення, котре майже повністю відповідає вимогам щодо здійснення правосуддя, які передбачені  Державними будівельними нормами України “Будинки і споруди. СУДИ.”

В суді облаштовані місця для очікування відвідувачами суду, два архівні приміщення, дві канцелярії: з прийому громадян та звернення до виконання судових рішень, кабінети для адвокатів та прокурорів, кімнати для працівників конвою та для утримання підсудних (обвинувачених),  робочі кабінети суддів та працівників апарату суду, серверна та інші службові приміщення.

Відповідно до норм процесуального закону судові засідання повинні проводитися виключно у залі судового засідання і саме тому та з метою забезпечення безперешкодного доступу відвідувачів суду до участі у судових засіданнях, в суді облаштовано 4 просторі зали судових засідань (за штатом 4 судді). В кожній залі встановлено технічні засоби – системи фіксування судових засідань. Дві зали відповідно до вказаних вище норм облаштовані для слухання кримінальних проваджень. В кожній  встановлені стаціонарні металопластикові загородження для утримання підсудних, які перебувають під вартою, та системи відеоконференцзв’язку. Таким обладнанням забезпечені й приміщення органів досудового слідства, установ попереднього ув’язнення, установ виконання покарань для участі осіб у здійсненні слідчих чи інших процесуальних дій шляхом проведення відеоконференції, що забезпечує співпрацю між цими установами.

Участь в судових засіданнях шляхом відеоконференції у цивільних справах надає можливість громадянам не витрачати кошти на проїзд, а також є вкрай корисною для осіб з вадами здоров’я.

Також облаштовано відокремлену зону обмеженого доступу – місце для стоянки конвойних автомобілів у кількості до трьох одиниць транспорту. Безпосередньо до службового входу будинку суду доставляють підсудних та підозрюваних, які перебувають під вартою, що дозволяє забезпечити іншим відвідувачам суду спокій та безпеку.

Протягом останніх років за державні кошти в приміщенні суду було замінено всю електропроводку, частина вікон на металопластикові, встановлено грати на  вікна, відремонтовано дві зали судових засідань, встановлено пандус, проведено капітальний ремонт покрівлі та облаштувано ганком центральний вхід.

Протягом 2011-2018 років триває листування між судом, Богуславською міською радою, Богуславською районною державною адміністрацією Київської області, територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Київській області та Державною судовою адміністрацією України щодо вирішення питання про передачу частини приміщення, яку займає суд, до сфери управління Державної судової адміністрації України. На ці звернення Богуславська міська рада неодноразово направляла відповідь про те, що дане питання потребує вивчення, а тому розгляд його на сесії виконавчого комітету міськради відкладався на невизначений час, у зв’язку з чим питання залишається відкритим. Також на запити міської ради про підтвердження проведення судом будівельних робіт протягом 1997-1999 років судом було передано копії підтверджуючих документів про завершення частини приміщення об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція» в м. Богуслав по вул. Франка 29 А.

Двічі, в 1999 та 2007 роках на замовлення Богуславського районного суду Білоцерківським БТІ виготовлявся технічний паспорт на це приміщення. За останнім технічним паспортом суд займає приміщення загальною площею 1173,8 кв.м з відсотком готовності до експлуатації – 100 відсотків.

Об’єкт незавершеного будівництва «Санепідемстанція в м. Богуславі Богуславського району», який знаходиться по вул. Франка 29 А в м. Богуслав, до вересня 2011 року перебував у власності держави та належав Головному управлінню капітального будівництва Київської ОДА і саме рішенням сесії Богуславської міської ради від 02.09.2011 року № 177-12-УІ був прийнятий безоплатно до комунальної власності – у власність територіальної громади міста Богуслав.

Серед документів, на підставі яких Богуславською міською радою було прийнято зазначене рішення, вказано акт прийому-передачі фактичних витрат, понесених на даний об’єкт незавершеного будівництва від 22 липня 2011 року, додатком до якого надано проектно-кошторисну документацію згідно листа Головного управління капітального будівництва Київської ОДА (далі – ГУКБ КОДА).

Богуславський районний суд Київської області не володіє інформацією щодо змісту цієї проектно-кошторисної документації, а тому невідомо, чи було вказано в ній про вкладення держави в особі Міністерства юстиції України та Державної судової адміністрації України значних коштів на завершення будівництва 1/3 частини приміщення об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція» в м. Богуслав по вул. Франка 29 А для розташування та здійснення своєї діяльності Богуславським районним судом Київської області.

Невирішення тривалий час питання щодо передачі 1/3 частини приміщення об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція» в м. Богуслав по вул. Франка 29 А з комунальної власності територіальної громади міста Богуслава до державної власності – до сфери управління Державної судової адміністрації України для здійснення своєї діяльності Богуславським районним судом, призвело до викривлення інформації у громадськості Богуславського району та неодноразових намагань депутатів різного рівня піднімати питання про неправомірне та безпідставне використання для здійснення своєї діяльності у даному приміщенні Богуславським районним судом.

Саме зі звернення депутата Богуславської міської ради Флата А.Я. та доданої копії  витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, суду стало відомо про те, що Богуславською міської радою 19.12.2013 року було проведено державну реєстрацію об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція в м. Богуславі Богуславського району», який знаходиться по вул. Франка 29 А в м. Богуслав, та перебуває у власності територіальної громади міста Богуслав.

Богуславський районний суд не володіє інформацією про те, яка технічна документація була надана Богуславською міською радою державному реєстратору під час проведення державної реєстрації об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція в м. Богуславі Богуславського району», який знаходиться по вул. Франка 29 А в м. Богуслав, а саме: чи було надано відомості про те, що 1/3 частини цього об’єкта має відсоток експлуатації 100 відсотків, чи було надано технічний паспорт, який би містив об’єктивну інформацію про стан об’єкта нерухомого майна, чи фактично було замовчано ці відомості, оскільки перед проведенням державної реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва проводиться його технічна інвентаризація.  Під час інвентаризації повинні бути обстежені основні конструктивні елементи будинків. Але з 02.09.2011 року, дати передачі з державної власності до комунальної власності – у власність територіальної громади міста Богуслава, до 19.12.2013 року, дати державної реєстрації, зазначені вище обстеження 1/3 частини приміщення об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція» в м. Богуслав по вул. Франка 29 А, де здійснює свою діяльність Богуславський районний суд Київської області, відповідними фахівцями не проводились. Суд, як юридична установа, що здійснює свою діяльність у даному приміщенні, до обстеження та надання наявної технічної документації не залучався.

З викладеного вище вбачається наявність підстав для визнання незаконною державну реєстрацію об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція в м. Богуславі Богуславського району», який знаходиться по вул. Франка 29 А в м. Богуслав, та перебуває у власності територіальної громади міста Богуслава. яку було проведено 19.12.2013 року Реєстраційною службою Богуславського районного управління юстиції Київської області за заявою територіальної громади міста Богуслав в особі Богуславської міської ради Київської області.

Відповідно до Указу Президента України “Про реорганізацію місцевих загальних судів” від 29.12.2017 року № 451/2017 на базі Таращанського районного суду утворено Таращанський окружний суд – у Богуславському, Рокитнянському, Ставищенському та Таращанському районах Київської області із місцезнаходженням у містах Таращі та Богуславі, селищах міського типу Рокитному та Ставищі Київської області шляхом реорганізації (злиття) вказаних судів. При визначенні  центру в новоутвореному окружному суді враховувалися два чинники: кількість населення в районі та наявність правовстановлюючих документів на приміщення судів. Так, станом на липень 2017 року кількість населення у районах становила: Богуславський – 34,8 тис., Таращанський – 27,8 тис. У зв’язку з відсутністю таких документів у Богуславському районному суді м. Богуслав не було обрано для розташування центрального суду, а перевагу надано м. Тараща.

Через непорозуміння та небажання місцевої влади вирішення питання щодо передачі 1/3 частини приміщення об’єкту незавершеного будівництва «Санепідемстанція» в м. Богуслав по вул. Франка 29 А до сфери управління Державної судової адміністрації України та виготовлення відповідних документів на право власності залишається відкритим.

Вирішенням даного питання опікується Державна судова адміністрація України і є незрозумілим, чому місцева влада не зацікавлена в тому, щоб жителі міста та району могли отримувати судові послуги у належно облаштованому приміщенні?

Адміністрація суду