16 грудня 2019 року Богуславська міська рада прийняла рішення “Про міський бюджет Богуславської об`єднаної територіальної громади на 2020 рік“. Отож спробую давайте розберемось які зміни очікують на бюджет громади та на як будуть використані наші з вами кошти, як платників податків, в 2020 році, місцевою владою.

До Богуславської громади крім міста Богуслав входять села Біївці, Розкопанці, Хохітва, Івки, Поташня та Киданівка.

Бюджет громади поділяється на дохідну частину (прогнозована сума коштів, яка має надійти до бюджету з податків, дотацій, продажів чи оренди комунального майна тощо)  та видаткової частини (це кошти, що спрямовуються на здійснення програм та заходів, передбачених відповідним бюджетом).

І. Дохідна частина Богуславської об`єднаної територіальної громади на 2020 рік.

Богуславська міська рада прогнозує, що в 2020 році до бюджету громади надійде 129 031 507 грн (сто двадцять дев’ять мільйонів тридцять одна тисяча п’ятсот сім грн.). Дохідна частина бюджету, в свою чергу поділяється на “Податкові надходження” (різні види податків та зборів, що надходять до бюджету громади), “Неподаткові надходження” (це зазвичай незначна частина доходів до якої входять частина чистого прибутку (доходу) комунальних підприємств, Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності, Державне мито тощо) та “Офіційні трансферти” (дотації, субвенції з державного бюджету, тощо).

Міжбюджетні трансферти — кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого.

Субве́нція — це форма грошової допомоги місцевим бюджетам із державного бюджету, яка призначена для конкретно визначеної цілі/цілей. Субвенція є дотацією місцевим бюджетам з державного бюджету. Відповідно до чинного законодавства України субвенції – це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

“Офіційні трансферти” – 46,7 млн. грн.

Зі 129 мільйонів грн 46,7 млн грн це “Офіційні трансферти” з державного бюджету України до бюджету Богуславської громади. З них:

 • Освітня субвенція – 36,1 млн грн;
 • Медична субвенція – 3,6 млн грн;
 • Інші дотації – 4,5 млн грн.

Це кошти, які мають чітке призначення і можуть використовуватись лише за цим призначенням. Богуславська міська рада не може змінювати призначення цих коштів, а лише витрачати на та цілі, на які вони передбачені.

“Неподаткові надходження” – 1,9 млн грн.

Неподаткові надходження складають лише 1.47% доходів в бюджетів Богуславської громади, тому я не буду на цьому акцентувати вашу увагу. (Всі бажаючі можуть ознайомитись з вим в Додатку 1 до Бюджету)

Тут лиш варто звернути увагу на статтю доходів “Частина чистого прибутку (доходу) державних або комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань…” Це частина прибутку, який Комунальні підприємства Богуславської ОТГ перерахують до бюджету громади. Планується надходження в розмірі 1 тис грн (одна тисяча грн.). при цьому утримання КП “Богуславблагоустрій” нам обходиться в понад 5 млн грн в рік!

Державні доходи – це частина, що виділяється кожним громадянином зі свого майна для того, щоб спокійно користуватися всім іншим”.

Шарль Л. Монтеськье. Французький просвітитель, правознавець, філософ.

Податкові надходження – 79,4 млн грн 

Найбільша дохідна частина бюджету громади, яка становить 61,5% всіх прогнозованих бюджетних надходжень!

В свою чергу “Податкові надходження” поділяються на різні види податків та зборів. Розгляну лиш найбільші статті доходів в даному розділі та найбільш цікаві.

Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати 46,5 млн грн

Це податки, які вираховуються з ВАШИХ заробітних плат і які ваш роботодавець, замість Вас (в якості податкового агента) сплачує до бюджету!

Податковий агент – це юридична особа або фізична особа…, які … зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку.

Єдиний податок з юридичних осіб2 млн грн

Єдиний податок з фізичних осіб 14 млн грн.

Як бачимо, Фізичні особи підприємці (ФОПи) зареєстровані в Богуславській громаді сплачують до бюджету ОТГ в СІМ разів більше єдиного податку ніж юридичні особи!

ІІ. Видаткова частина Богуславської об`єднаної територіальної громади на 2020 рік.

Що ж, зясувавши як бюджет громади в 2020 році буде наповнюватися, тепер розглянемо на що ці кошти будуть випрачатись.

В 13,8 млн грн обійдеться утримання та функціонування Міської ради. Саме така сума передбачена на статтю видатків “Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності міської ради”. Це заробітні плати, оплати комунальних послуг тощо.

17,4 млн грн передбачено на “Надання дошкільної освіти”. З яких 2,1 млн грн піде на реалізацію Програми організації харчування учнів та вихованців закладів освіти Богуславської ОТГ на 2020 рік.

500 тис грнСоціальний захист та соціальне забезпечення. Це кошти на “Програму соціального захисту населення та підтримки учасників антитерористичної операції і членів їх сімей – мешканців Богуславської ОТГ на 2020 рік”. По цій програмі виплачують допомогу АТОвцям, тяжко хворим тощо.

100 тис грнКультура і мистецтво. Всі сто тисяч грн підуть на реалізацію “Програми підготовки та відзначення річниць заснування міста та сіл Богуславської ОТГ на 2020 рік.” Більше на жодні витрати в сфері культури та мистецтва коштів в бюджеті на 2020 рік не передбачено!

100 тис грнФізична культура і спорт. Передбачено, що ці кошти “підуть” на фінансову підтримку регіональних всеукраїнських організацій фізкультурно-спортивної спрямованості для проведення навчально-тренувальної та спортивної роботи.

“Немає жодних «суспільних грошей» (державних), є тільки гроші платників податків”

Маргарет Тетчер 71-й прем’єр-міністр Великобританії.

18,6 млн грн з наших податків підуть на витрати в галузі “Житлово-комунальне господарство”. 15,6 млн грн з яких це витрати на Організацію благоустрою населених пунктів. Значна частина цих коштів підуть на реалізацію Програми «Розвитку та утримання житлово-комунального господарства та благоустрою Богуславської ОТГ на 2020 рік» (див. ст 10). В рамках реалізації цієї програми передбачено:

 • Обслуговування дитячих майданчиків;
 • Утримання існуючих зупинок громадського транспорту та встановлення 18 нових;
 • Забезпечення благоустрою місць відпочинку, придбання роздягалок та лав для встановлення їх на місцях відпочинку;
 • Технічне обслуговування та ремонт фонтану;
 • Придбання мінітрактора;
 • Придбання машина дорожньої комбінованої з піскорозкидальним, поливо мийним обладнанням, щіткою та снігоочисним відвалом;
 • Придбання сміттєвоза;
 • Придбання трактора;
 • Облаштування вуличного освітлення на вулицях сіл  Біївці – 2 вулиці, Розкопанці – 5 вулиць, Киданівки – 5 вулиць, Хохітви – 3 вулиці.

Зі всім переліком передбачуваних заходів можна ознайомитись в тексті відповідної Програми (див. посилання вище). 

1,6 млн грн буде коштувати Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету.

Це не повний і не вичерпний перелік всіх витрат передбачених в Бюджеті Богуславсько громади на 2020 рік, а лиш ключові та значимі на думку автора.

Право і обов’язок кожного громадянина — обирати владу та контролювати її роботу. Зокрема контролювати як витрачаються Ваші кошти, як платників податків. Розуміти чи направлені ваші кошти на вирішення важливих проблем жителів громади. Ну і головне чи Ваші кошти використовуються ефективно. Адже як писав Дейв Ремсі, відомий шоумен, автор книг про підприємництво: “Багатство – це не скупчення матеріальних цінностей. Це вміння витрачати менше, ніж заробляєш, вміння відкладати і вкладати. Ви не збагатіє, поки не засвоїте це”. Отож чи буде наша громада заможна залежить від кожного з нас! Від того кого ми обираємо і як ми його контролюємо!

Автор: Олександр Мельник